تاريخچه استانبول


يکي از بزرگترين شهرهاي جهان و بزرگ‌ ترين شهر کشور ترکيه است. 


استانبول نام پيشين قسطنطنيه به‌معناي شهر کنستانتين است و بزرگ‌ترين و پرجمعيت‌ترين شهر در کشور ترکيه و مرکز فرهنگي و اقتصادي آن کشور است. جمعيت اين شهر در آمار سال 2018 حدود 15?067?724 نفر گزارش شده‌است. استانبول بزرگ‌ترين کلان‌شهر اروپا و دومين کلان‌شهر بزرگ خاورميانه پس از قاهره محسوب مي‌شود.  اين شهر در کنار تنگه بسفر، درياي مرمره و درياي سياه قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره? آسيا و اروپا را از يکديگر جدا مي‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره? جهان گسترده شده‌است. بندر طبيعي شاخ طلايي يا خليج در اين شهر واقع است.


اين کلان‌شهر به عنوان پايتخت فرهنگ اروپا در سال 2010 انتخاب شد. همچنين از لحاظ تعداد گردشگران خارجي سومين شهر توريستي جهان در 2010 به‌شمار مي‌رفت.


بسياري از کشورها از جمله ايران در اين شهر داراي کنسولگري هستند.


استانبول يادگار دوران امپراتوري روم و بعد از آن امپراتوري عثماني است و آثار برجسته اي از ان دوران به جا مانده مانند مسجد اياصوفيه (کليساي بزرگ ارتدکس شرقي که در دوران ژوستينين امپراتور روم ساخته شد و سپس در زمان عثماني تبديل به مسجد شد و پس از روي کار آمدن جمهوري ترکيه به موزه تبديل شد و مجدداً در سال 2020 به مسجد تغيير کاربري داد) و مسجد سلطان احمد که شاهکار معماري اسلامي و عثماني است.


زبان استانبول


ترکي استانبولي يکي از قديمي ترين زبان هاي دنيا و زبان رسمي ساکنان ترکيه و شهر استانبول مي‌باشد و همچنين زبان ترکي، اين زبان شيرين و گوش نواز در گذر زمان دستخوش تغييرات بسياري شده است و بدين ترتيب تاريخچه تحولات زبان ترکي و نوشتار آن را مي‌توان به سه دوره مختلف تقسيم کرد: 


دوره ترکي قديم : زبان ترکي در زمان قبل از پذيرش اسلام توسط ترکها، بيشتر به صورت شفاهي بود و قديمي ترين نمونه هاي موجود از زبان ترکي باستان، کتيبه اورخون است؛ 


دوره فرهنگ اسلامي : در اين دوره کلمات و حتي ساختار زبان ترکي تحت تاثير فرهنگ اعراب دچار تغييراتي شد و زبان دولت عثماني را تشکيل دادند.


دوره مدرن : در اين دوره ، زبان ترکي تحت تاثير تفکر و ادبيات غربي ، تغيير بسزايي داشت و مهمترين آن ها، نوشتار و جايگزيني حروف لاتين به جاي حروف عربي بود که در سال 1928 تصويب شد و مقرر شد که حروف الفباي عربي، از الفبا و زبان کشور ترکيه برداشته شود ، بدين صورت بود که سيستم نوشتاري ترکيه از ترکي عثماني به ترکي لاتين تغيير پيدا کرد .


 


ساير خدمات متروپل


   تحصيل در ترکيه   اقامت ترکيه از طريق تحصيل آزمون يوس  بورسيه تحصيلي در ترکيه  آموزش زبان ترکي استانبولي


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


فالسم اولین اکشن سازان جوان ایران پی اس ادیت فضایی دلنشین برای با هم بودن خرید شماره مجازی بدون ریپورت رباتیک خرید زعفران اعلا خراسان جو کنکوری طرق تعزيز الجمال مجله صنايع دستي